SKU: PM1-PM23130KT  |  Barcode: 019907108139
Powermatic PM1-PM23130KT PM2000T 230V 3 HP Single Phase 30" Rip Table Saw with ArmorGlide
10% DISCOUNT
Powermatic 10% Off Lathes NEW LOWER PRICES! NO CODE NEEDED!
Description
Powermatic PM1-PM23130KT Description
Powermatic PM1-PM23130KT Includes
  • (1) PM1-PM23130KT PM2000T 230V 3 HP Single Phase 30 in. Rip Table Saw with ArmorGlide
Powermatic PM1-PM23130KT Features
  • Rust-resistant ArmorGlide surface
  • Robust miter gauge with stops
  • Digital readout for precise bevel cuts
  • Hydraulic caster system for mobility
  • Cast iron box trunnion for stability
  • Efficient dust collection system
Powermatic PM1-PM23130KT Specifications
Voltage 230V
Phase 1PH
Horsepower 3HP
Table Type Cabinet
Table Height 35"
Dust Port 4"
Magnetic Switch YES
  • Visa
Powermatic
Voltage 230V
Phase 1PH
Horsepower 3HP
Table Type Cabinet
Table Height 35"
Dust Port 4"