Description
Description
3M 7000120406 Description
3M Stikit Soft Abrasive Disc Back up Pad 05568 is an 8 in soft foam PSA back up pad designed to add cushion and conformability for sanding and paint removal. The soft density foam with a 45 Degree tapered edge conforms to curves and contours for uniform coverage, while 5/8-11 interior threads fit common low speed polishers and grinders. Max speed is 3000 rpm.
3M 7000120406 Includes
- (1) 3M Stikit Soft Abrasive Disc Back up Pad 05568, 8 in
3M 7000120406 Features
- Large soft back up pad for sanding large areas of paint down to metal
- Soft density foam with 45 Degree tapered edge conforms to curves and contours
- PSA Stikit attachment system provides strong adhesion and quick disc changes
- High grade 1 inch foam helps reduce vibration for improved comfort and results
- 5/8-11 interior threads fit common low speed polishers and grinders
- Max speed 3000 rpm for smooth controlled finishing
- Ideal for auto and marine body sanding applications
3M 7000120406 Specifications
| Product Type | Back-up Pad |
| Overall Diameter | 8 in |
| Overall Thickness | 1 in |
| Material | Foam |
| Color | Yellow |
| Density Rating | Soft |
| Attachment Type | PSA |
| Center Hole Thread Size | 5/8-11 INT |
| Maximum Speed | 3000 rpm |
| Shape | Round |
| Number of Vacuum Holes | 0 |
| Vacuum Support | No |
| Sanding Method | Hand |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









