Description
Description
3M 7000120462 Description
Hard rubber backup pad designed to support 5 inch fibre discs on right angle sanders, helping reduce vibration and resist chunking for consistent sanding and grinding performance.
3M 7000120462 Includes
- (10) - 3M 7000120462 Fibre Disc Backup Pad 05637, 5 in x 7/8 in
3M 7000120462 Features
- Supports 5 inch diameter fibre discs with 7/8 inch center hole
- Hard rubber construction provides firm consistent disc support
- Reduces vibration for improved operator comfort
- Designed to resist chunking to help extend abrasive disc life
- Compatible with a range of 3M face plates for fine to coarse sanding and grinding
- Maximum operating speed 18000 rpm
3M 7000120462 Specifications
| Product Type | Back-up Pad |
| Overall Diameter | 5 in |
| Center Hole Diameter | 7/8 in |
| Color | Black |
| Material | Hard rubber |
| Density Rating | Medium |
| Maximum Speed | 18000 rpm |
| Abrasive Attachment Type | Hub and Retainer Nut |
| Application | Accessory, Automotive Sanding, Back-up Pad |
| Shelf Life | 1825 days |
Toolup Part # :
858360
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




