Description
Description
3M 7000119960 Description
3M Hookit Sanding Block helps make hand sanding easier in difficult locations by providing more even pressure for consistent results. Designed for use with Hookit hook and loop abrasive sheets for sanding filler primer and other substrates.
3M 7000119960 Includes
- (12) 3M Hookit Sanding Block 05687
3M 7000119960 Features
- Helps deliver consistent uniform hand sanding results
- Makes sanding challenging and hard to reach areas easier
- Comfortable hand block design helps reduce hand fatigue
- Hook and loop attachment supports quick abrasive sheet changes
- Ideal for sanding filler primer and other substrates
3M 7000119960 Specifications
| Product Type | Hand Block |
| Application | Hand Sanding; Sanding |
| Attachment Type | Hook and Loop |
| Sanding Type | Dry |
| Material | Plastic |
| Color | Yellow |
| Overall Length | 10.75 in |
| Overall Width | 2.625 in |
| Overall Height | 1.5 in |
| For Sheet Length | 10.75 in |
| For Sheet Width | 2.625 in |
| Vacuum Support | No |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
