Description
Description
3M 7000119961 Description
3M Hookit Sanding Block helps make sanding easier in difficult locations. Use this accessory with Hookit abrasives to achieve more consistent, uniform results when sanding filler, primer and other substrates.
3M 7000119961 Includes
- (8) 3M Hookit Sanding Block
3M 7000119961 Features
- Hand sanding block designed to help deliver more consistent uniform results
- Helps make sanding in difficult or hard to reach locations easier
- Comfortable in the hand to help reduce hand fatigue
- Even pressure distribution for more uniform sanding results
- Hookit hook and loop attachment system for quick abrasive sheet changes
- Ideal for sanding filler primer and other substrates
- Dry sanding use
3M 7000119961 Specifications
| Product Type | Hand Block |
| Global Product Hierarchy | Sanding Blocks |
| Part Number | 05688 |
| Attachment Type | Hook and Loop |
| Application | Hand Sanding Sanding |
| Sanding Type | Dry |
| Color | Yellow |
| Material | Plastic |
| Overall Length | 16.0 in |
| Overall Width | 2.625 in |
| Overall Height | 1.5 in |
| For Sheet Length | 16.0 in |
| For Sheet Width | 2.625 in |
| Vacuum Support | No |
| Case Quantity | 8 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



