Description
Description
3M 7010341130 Description
3M Speedglas Welding Starter Kit 9100V is a replacement accessory kit for 9100 Series welding helmets and ADF assemblies. It includes outer and inner protection plates plus an absorbent sweatband to help maintain clear vision and comfort during welding and grinding tasks.
3M 7010341130 Includes
- (1) Speedglas Welding Starter Kit (5 outer protection plates, 2 inner protection plates, 1 sweatband)
3M 7010341130 Features
- Includes 5 outside protection plates, 2 inside protection plates, and 1 sweat pad
- Compatible with 3M 9100 Series ADF and welding helmets
- Helps restore visibility by replacing worn or damaged protection plates
- Supports common welding types including stick TIG and MIG
- Meets ANSI Z87.1-2010 requirements for the full ADF assembly
3M 7010341130 Specifications
| Brand | Speedglas |
| Product Number | 06-0201-10 |
| Compatible Welding Helmet | 9100 Series |
| Product Series | 9100, 9100 FX, 9100 MP, 9100 QR, 9100-Air, L-Series |
| Global Product Hierarchy | Welding Parts and Accessories |
| Recommended Application | Assembly and Mechanical; Metal Repair |
| Recommended Industry | Construction; Heavy Infrastructure; Industrial Maintenance |
| Specifications Met | ANSI Z87.1-2010 |
| Item Unit | Kit |
| Product Height | 10 in |
| Product Width | 10 in |
| Product Length | 0.75 in |
| Shipping Weight | 0.4239996365018221 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
