Description
Description
3M 06572 Description
This 3M collet nut is a genuine replacement part designed for use with 3M abrasive power tools to help keep equipment operating properly after maintenance and repair.
3M 06572 Includes
- (1) 3M Collet Nut 06572
3M 06572 Features
- Genuine 3M replacement part for abrasive power tools
- Helps restore proper tool performance after maintenance and repair
- Designed to meet original component specifications for fit and function
- Individual replacement part for quick service and upkeep
3M 06572 Specifications
| Manufacturer | 3M |
| Part Number | 06572 |
| Product Type | Collet Nut |
| UPC | 51115065729 |
| Net Weight | 0.053 lb |
| Product Length | 0.5 in |
| Product Width | 3.25 in |
| Product Height | 5.5 in |
| For Use With | 3M Buffer 28333; 3M Die Grinder 28332; 3M Mini Random Orbital Nib Sander 20244; 3M Orbital Sander 20331, 20430, 20431; 3M Random Orbital Sander 20208, 20213, 20250, 20251, 20252, 20253, 20254, 20255, 20314, 20315, 20316, 20317, 20318, 20319, 20320, 20321, 20322, 20324, 20325, 20326, 20327, 20328, 20329, 20330, 28334, 28335, 28336, 28337 |
Toolup Part # :
849860
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
