Description
Description
3M 7000000610 Description
Two-part epoxy panel bonding adhesive in a 200 mL cartridge that bonds and seals steel, aluminum, SMC and FRP; corrosion-inhibiting formula with extended work time and optional heat cure; recommended by many OEMs for auto body panel repair.
3M 7000000610 Includes
- (6) - 3M 7000000610 Panel Bonding Adhesive 08115, OEM Recommended Two-Part Epoxy, 200 mL Cartridge, Bonds Metal & Composites for Auto Body Panel Repair
3M 7000000610 Features
- Two-part epoxy adhesive for bonding replacement body panels
- Bonds steel, aluminum, SMC and FRP
- Corrosion-inhibiting formulation
- Extended work time; can be heat-cured on demand
- Glass bead technology helps maintain optimal bond line thickness
- Professional grade; recommended by many OEMs
3M 7000000610 Specifications
| Adhesive Type | Epoxy |
| Color | Black |
| Container Size (Metric) | 200 mL |
| Container Size (Imperial) | 6.75-6.76 fl oz |
| Container Type | Cartridge |
| Work Life | 90 min |
| Set Time | 4 hr |
| Full Cure Time | 24 hr |
| Time to Handling Strength | 90 min |
| Substrates | Steel, Aluminum, SMC, FRP |
| Shelf Life | 730 days |
| 3M ID | 7000000610 |
| Part Number | 08115 |
| Product Height | 12.0 in |
| Product Length | 1.25 in |
| Product Width | 6.125984252 in |
| Shipping Weight | 0.758 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









