Description
Description
3M 7000000946 Description
3M Ultrapro Autobody Sealant is a heavy-bodied, solvent-based seam sealer designed for fast application and durable, flexible sealing on properly prepared painted surfaces such as metal, glass, and aluminum.
3M 7000000946 Includes
- (12) - 3M 7000000946 Ultrapro Autobody Sealant, 08300, Tan, 1/10 gal Cartidge
3M 7000000946 Features
- Quick-skinning, fast-curing, rapid-drying seam sealer for high-speed applications
- Heavy-bodied paste consistency helps create a solid seal
- Remains flexible over time to help prevent cracking
- High-solids formula provides low shrinkage for reliable results
- Adheres to properly prepared primer and paint on metal, glass, and aluminum
- Common, easy-to-use cartridge system
- Approximately 5 to 10 minute handling and work time (varies with conditions)
- Paintable after about 45 minutes
- Ideal for door skins, rocker panels, rear body panels, trunk seams, and floor pans
3M 7000000946 Specifications
| Part Number | 08300 |
| Adhesive Type | Synthetic Rubber |
| Base | Solvent-based |
| Color | Tan |
| Product Form | Paste |
| Container Type | Cartridge |
| Container Size | 10 fl oz (295 mL) |
| Handling Time | 5 min - 10 min |
| Tack-free Time | 40 min |
| Paint Time | 45 Minute |
| Full Cure Time | 1/8 in per 24 Hours |
| Shelf Life | 730 days |
| Product Height | 2.0 in |
| Product Length | 2.0 in |
| Product Width | 11.299212598425196 in |
| Shipping Weight | 0.7249989676854574 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









