Description
Description
3M 7100245213 Description
Suspended workmans chair designed to help keep workers comfortable and well positioned while working at height. Features a pass through belt and adjustable straps and is intended for use with a full body harness and anchor point as part of a fall protection system.
3M 7100245213 Includes
- (1) Suspended Workmans Chair
3M 7100245213 Features
- Suspension work seat designed for comfort while suspended
- Pass through buckle and adjustable straps
- For use with full body harness and anchor point
- Meets OSHA 1910.66 and OSHA 1926.502 requirements
- Polyester webbing with forged steel double suspension D ring placement
- 15 ply apple plywood seat board
- Blue color
3M 7100245213 Specifications
| Brand | DBI-SALA |
| Product Type | Suspended Workmans Chair |
| Product Number | 1001378 |
| Color | Blue |
| Dimensions | 15 in x 18 in x 0.75 in |
| Overall Width | 15.0 in |
| Overall Length | 18.0 in |
| Seat Material | 15-Ply Apple Plywood |
| Webbing Material | Polyester |
| Belt Type | Waist |
| Buckle Type | Pass-through |
| Buckle Material | Zinc Plated Steel |
| D Ring Placement | Double Suspension |
| D Ring Material | Forged Steel |
| For Use With | Full Body Harness and Anchor Point |
| Max Free Fall Allowed | Zero no free fall permissible |
| Net Weight | 9.9 lb |
| Weight Capacity | 310 lbs 141 kg |
| Specifications Met | OSHA 1910.66 OSHA 1926.502 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
