Description
Description
3M 7100293673 Description
3M Value Masking Tape 101+ is a cost effective crepe paper masking tape for light duty indoor jobs such as marking, temporary holding, bundling, wrapping, sealing and masking. It features controlled unwind, hand tearability and good conformability on irregular surfaces and around corners.
3M 7100293673 Includes
- (5184) - 3M 7100293673 Value Masking Tape 101+, Tan, 12 mm x 55 m, 5.1 mil
3M 7100293673 Features
- Cost effective tape for indoor light duty applications
- Crepe paper backing tears easily by hand
- Conformable on irregular surfaces and around corners
- Controlled unwind helps prevent shredding and splintering
- Rubber adhesive sticks instantly to many clean surfaces
- Resists lifting or curling for reliable placement
- Clean removal for temporary masking and labeling
- Ideal for marking, temporary holding, bundling, wrapping and sealing
3M 7100293673 Specifications
| Product Type | Value masking tape |
| Part Number | 101+ |
| Color | Tan |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Indoor Outdoor Use | Indoor |
| Overall Width | 12.0 mm |
| Overall Length | 55.0 m |
| Overall Thickness | 5.1 mil |
| Core Size | 3.0 in |
| Maximum Operating Temperature | 150 Degree Fahrenheit |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Elongation at Break | 9% |
| Shelf Life | 24 Month |
| Case Quantity | 72 Rolls |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
