Description
Description
3M 7100293674 Description
3M Value Masking Tape 101+ is a cost effective crepe paper masking tape designed for indoor light duty applications such as marking, temporary holding, wrapping, sealing, and general masking. It tears easily by hand and offers controlled unwind to help prevent shredding and splintering.
3M 7100293674 Includes
- (48) - 3M 7100293674 Value Masking Tape 101+, Tan, 18 mm x 55 m, 5.1 mil
3M 7100293674 Features
- Cost effective solution for indoor light duty applications
- Crepe paper backing provides easy tearing
- Controlled unwind helps prevent shredding and splintering
- Conforms around corners and irregular surfaces
- Hand tearable with sliver resistance for one piece removal
- Rubber adhesive sticks instantly to many clean surfaces
3M 7100293674 Specifications
| Product Type | Value Masking Tape |
| Part Number | 101+ |
| Color | Tan |
| Color Family | Beige |
| Overall Width | 18.0 mm |
| Overall Length | 55.0 m |
| Overall Thickness | 5.1 mil |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Clean Removal | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Core Size | 3.0 in |
| Maximum Operating Temperature | 150.0 Degree Fahrenheit |
| Tensile Strength | 22 lb/in |
| Shelf Life | 24.0 Month |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
