Description
Description
3M 7100293679 Description
3M Value Masking Tape 101+ is a cost effective crepe paper masking tape designed for indoor, light duty jobs such as masking, bundling, temporary holding and labeling. It unwinds smoothly for easy control and tears by hand for quick application.
3M 7100293679 Includes
- (64) - 3M 7100293679 Value Masking Tape 101+, Tan, 96 mm x 55 m, 5.1 mil
3M 7100293679 Features
- Cost effective solution for indoor light duty applications
- Crepe paper backing provides easy tearing by hand
- Controlled unwind helps prevent shredding or splintering
- Conforms around corners and on irregular or contoured surfaces
- Rubber adhesive sticks instantly and helps resist lifting or curling
- Clean removal for temporary masking and labeling tasks
- Ideal for marking, temporary holding, wrapping, sealing and splicing
3M 7100293679 Specifications
| Product Number | 101+ |
| Color | Tan |
| Overall Width | 96 mm |
| Overall Length | 55 m |
| Overall Thickness | 5.1 mil |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Clean Removal | Yes |
| Indoor Outdoor | Indoor |
| Core Size | 3 in |
| Maximum Operating Temperature | 150 Degree Fahrenheit |
| Case Quantity | 8 Rolls |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



