Description
Description
3M 1187C Description
3M Cubitron 3 Fibre Disc 1187C uses re engineered 3M Precision Shaped Grain to deliver fast cutting, high stock removal, and long disc life on a range of metals including stainless steel and other heat sensitive alloys. The stiff fibre backing and strong resin bond support medium to high pressure grinding while a grinding aid helps reduce heat and metal discoloration.
3M 1187C Includes
- (100) - 3M 7100349499 Cubitron 3 Fibre Disc 1187C, 60+, 5 in x 7/8 in, Die 500P
3M 1187C Features
- Re engineered precision shaped ceramic grain for fast cutting and long life
- Designed for medium to high pressure grinding and weld removal
- Grinding aid helps run cooler on heat sensitive alloys such as stainless steel
- Stiff fibre backing and strong resin bond for durability and tear resistance
- Closed coat construction for aggressive stock removal
- Center hole attachment for use with right angle grinders and sanders
- Rated up to 12000 rpm maximum speed
- Purple color for easy product identification
3M 1187C Specifications
| Brand | 3M |
| Sub Brand | Cubitron 3 |
| 3M Product Number | 1187C |
| Product Form | Disc |
| Disc Type | Fibre Disc |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Grit | 60+ |
| Overall Diameter | 5 in |
| Center Hole Diameter | 7/8 in |
| Attachment Type | Center Hole |
| Backing Material | Fibre |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Purple |
| Hole Configuration | 500P |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Applications | Beveling, Deburring, Heavy Grinding, Weld Removal |
| Substrate | Carbon Steel |
| Package Quantity | 25 per bag |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.




