Description
Description
3M 7100308532 Description
3M Cubitron 3 Fibre Disc 1187C is a tough, cool cutting fibre grinding disc engineered with precision shaped ceramic grain for fast stock removal and long life. Designed for medium to high pressure grinding on metals including stainless steel and other heat sensitive alloys, it supports beveling, heavy grinding, and weld removal with reduced heat and consistent performance.
3M 7100308532 Includes
- (100) - 3M 7100308532 Cubitron 3 Fibre Disc 1187C, 36+, 5 in x 7/8 in, Longer Life, Medium and High-Pressure Applications, Stainless Steel, Heat-Sensitive Metal Substrates, for Beveling, Heavy Grinding, Weld Removal
3M 7100308532 Features
- Re engineered precision shaped ceramic grain for fast cutting and long disc life
- Stiff fibre backing with strong resin bond for durability and tear resistance
- Grinding aid helps reduce heat and metal discoloration on heat sensitive alloys
- Optimized for medium to high pressure grinding applications
- Supports beveling deburring heavy grinding and weld removal
- Designed to help reduce exposure to hand arm vibration
- Closed coat construction for aggressive stock removal
- Suitable for use on right angle grinders and right angle sanders
- Purple colour family for easy identification
- Up to 12000 rpm maximum speed
3M 7100308532 Specifications
| 3M Product Number | 1187C |
| Grit | 36 plus |
| Overall Diameter | 5 in |
| Center Hole Diameter | 0.875 in |
| Hole Configuration | 500P |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Fibre |
| Coat Type | Closed Coat |
| Attachment Type | Center Hole |
| Color | Purple |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Applications | Beveling Deburring Heavy Grinding Weld Removal |
| Compatible Equipment | Right Angle Grinders Right Angle Sander |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







