Description
Description
3M 7012817382 Description
The 3M PROTECTA PRO Pack shock absorbing lanyard is a 4 ft fixed length web lanyard designed to help reduce fall arrest forces. It features snap hooks at each end with zinc plated steel hardware and supports a user weight capacity up to 310 lb.
3M 7012817382 Includes
- (1) Shock Absorbing Lanyard
3M 7012817382 Features
- Energy absorbing design helps reduce fall arrest forces
- 4 ft fixed length web lanyard
- Snap hook at each end for anchorage and harness connection
- Zinc plated steel hardware
- Single leg configuration
- Meets ANSI A10.32, OSHA 1910.66, and OSHA 1926.502 requirements
- Weight capacity: 130 to 310 lb
3M 7012817382 Specifications
| Product Type | Shock Absorbing Lanyard |
| Product Series | PRO Pack |
| Part Number | 1341004 |
| Overall Length | 4.0 ft |
| Working Length | 4.0 ft |
| Lanyard Material | Web |
| Lanyard Type | Fixed |
| Number of Legs | 1 |
| Anchor Connection Type | Snap Hook |
| Harness Connection Type | Snap Hook |
| Anchor Material | Zinc Plated Steel |
| Harness Connection Hook Material | Zinc Plated Steel |
| Product Color | Red |
| Weight Capacity | 130 to 310 lb |
| Standards | ANSI A10.32, OSHA 1910.66, OSHA 1926.502 |
| Product Weight | 2.3 lb |
| Package Length | 15.05 in |
| Package Width | 11.75 in |
| Package Height | 3.25 in |
| Shipping Weight | 2.765 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
