Description
Description
3M 7000000573 Description
3M Finesse-It Roloc Finishing Disc Pad is a firm foam back up pad designed to help attach hook and loop buffing pads using the Roloc TR quick change system for multi step finishing and paint surface prep.
3M 7000000573 Includes
- (12) 3M Finesse-It Roloc Finishing Disc Pad, 14736U, 3 in, Firm
3M 7000000573 Features
- Enables use of Hookit buffing pads with a Roloc backup pad
- Hook and loop surface provides quick pad attachment and removal
- Firm foam backing adds conformability during finishing
- Roloc TR quick change system enables fast pad change outs
- Designed for use with rotary buffer tools
- Buffing pads sold separately
3M 7000000573 Specifications
| Product Type | Back-up Pad |
| Part Number | 14736U |
| Overall Diameter | 3 in |
| Overall Thickness | 1 in |
| Material | Foam |
| Density Rating | Firm |
| Product Color | Yellow |
| Abrasive Attachment Type | Hook and Loop |
| Attachment Type | TR |
| Equipment | Rotary Buffer |
| Maximum Speed | 6000 rpm |
| Wet or Dry | Wet or Dry |
| Sanding Surface | Paint |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

