Description
Description
3M 7100043836 Description
3M Venture Tape Cloth Duct Tape 1500 is a polyethylene film laminated to cloth tape with a rubber adhesive that provides instant adhesion and long term hold. The conformable backing helps the tape stick to corners and irregular surfaces, while resisting curling and tearing cleanly from the roll for maintenance, repair, and construction applications.
3M 7100043836 Includes
- (576) - 3M 7100043836 Venture Tape Cloth Duct Tape 1500, Silver, 48 mm x 55 m (1.88 in x 60.1 yd)
3M 7100043836 Features
- Instant adhesion for quick stick and reliable hold
- Polyethylene film laminated to cloth backing
- Natural rubber adhesive system
- Conformable backing helps tape adhere to corners and irregular surfaces
- Resists curling and tears off the roll cleanly
- Strong backing resists water wear and light abrasion
- Forms a tight moisture resistant seal
- Designed for heavy duty maintenance repair and construction use
- Suitable for patching bundling reinforcing and temporary repair
- Used for taping or splicing insulation and capping pipe
3M 7100043836 Specifications
| Product Type | Cloth duct tape |
| Product Number | 1500 |
| Color | Silver |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | Polyethylene |
| Overall Width | 48 mm |
| Overall Length | 55 m |
| Total Tape Thickness | 10 mil |
| Tensile Strength | 23 lb |
| Elongation at Break | 18 percent |
| Maximum Operating Temperature | 200 Degree Fahrenheit |
| Minimum Operating Temperature | -0.4 Degree Fahrenheit |
| Shelf Life | 12 Month |
| Case Quantity | 24 Rolls |
| Product Length in | 13.307086614173228 |
| Product Width in | 13.307086614173228 |
| Product Height in | 12.204724409448819 |
| Product Weight lbs | 38.99977418050484 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.







