Description
Description
3M 7100241872 Description
3M DBI SALA Quick Spin pen holder tool attachment point helps create a secure connection point for tool tethers, supporting safer work at height. Yellow design with 1 lb capacity and 0.3 in size.
3M 7100241872 Includes
- (10) Pen Holder Quick Spin Tool Attachment Point
3M 7100241872 Features
- Compatible with 3M DBI SALA Fall Protection for Tools accessories
- Creates an attachment point to secure tools and accessories while working at height
- Multiple attachment point and capacity options for a variety of applications
- Yellow color for visibility
3M 7100241872 Specifications
| Brand | DBI SALA |
| Product Type | Quick Spin (Pen Holder) |
| Product Number | 1500031 |
| Color | Yellow |
| Capacity | 1 lb |
| Size | 0.3 in |
| Overall Length | 279.4 mm |
| Overall Height | 12.7 mm |
| Package Length | 11.0 in |
| Package Width | 6.0 in |
| Package Height | 0.5 in |
| Gross Weight | 0.122 lb |
| Recommended Industry | Construction, General Industrial, Mining, Oil and Gas, Transportation |
Toolup Part # :
853978
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
