Description
Description
3M 7100270183 Description
This canvas utility tool pouch helps workers secure tools and accessories while working at height and is compatible with 3M DBI-SALA and Protecta fall protection systems and components.
3M 7100270183 Includes
- (1) Python PCH-UTILITY Utility Pouch, 22 oz, Beige
3M 7100270183 Features
- Designed to help secure tools and accessories while working at height
- Compatible with 3M DBI-SALA and Protecta fall protection systems and components
- Canvas construction
- Multiple attachment point options for connecting tool tethers
- Utility pouch form factor for carrying hand tools and accessories
3M 7100270183 Specifications
| Product Type | Utility Pouch |
| Material | Canvas |
| Color | Beige |
| Capacity | 22 oz |
| Overall Length | 9.75 in |
| Overall Width | 5.00 in |
| Overall Height | 10.12 in |
| Gross Weight | 1.07 lbs |
| Product Number | 1500132 |
| UPC | 00852684932548 |
Toolup Part # :
854867
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


