Description
Description
3M 7100169254 Description
General-use vinyl electrical tape for insulating and color-coding; flame?retardant PVC backing with rubber adhesive, 0.006 in thick, 3/4 in x 60 ft, black.
3M 7100169254 Includes
- (1) Temflex Vinyl Electrical Tape Rolls, Black, 3/4 in x 60 ft x 0.006 in
3M 7100169254 Features
- General-use vinyl electrical insulating tape
- PVC backing with rubber adhesive
- Flame retardant; UL Listed and CSA Certified
- Resists abrasion, moisture, alkalis, solvents and acids
- 0.006 in total thickness
- 3/4 in width x 60 ft length
- Rated up to 600 V
- Operating temperature 0 °C to 90 °C (32 °F to 194 °F)
- Dielectric strength 40 kV/mm
3M 7100169254 Specifications
| Brand | Temflex |
| Color | Black |
| Width | 0.75 in |
| Length | 60 ft |
| Thickness | 0.006 in |
| Backing Material | PVC |
| Adhesive Type | Rubber |
| Voltage Rating | 600 V |
| Flame Retardant | Yes |
| Dielectric Strength | 40 kV/mm |
| Elongation at Break | 200% |
| Maximum Operating Temperature | 90 °C / 194 °F |
| Minimum Operating Temperature | 0 °C / 32 °F |
| Tape Grade | General Use |
| Shelf Life | 5 Year |
Toolup Part # :
846483
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









