Description
Description
3M 7000045003 Description
3M Vacuum Bag Inserts 20338 are replacement paper dust bags designed to collect sanding dust in 3M self generating vacuum orbital and random orbital sanding systems. This case includes multiple bags for efficient dust containment and cleaner work areas.
3M 7000045003 Includes
- (50) Vacuum Bag Inserts 20338
3M 7000045003 Features
- Helps contain dust from vacuum sanding applications
- Paper insert collects sanding dust for cleaner work areas
- Designed for use with 3M self generating vacuum SGV orbital and random orbital sanders
- Resists moisture dirt dust and grease when used with the vacuum bag cover
- Easy to install and replace
3M 7000045003 Specifications
| Product Type | Dust Bag |
| Part Number | 20338 |
| Color | Black |
| Overall Length | 22.0 in |
| Overall Width | 5.0 in |
| Overall Height | 0.51 in |
| Smallest Sellable Unit | Case |
| Units Per Bag | 10 |
| Bags Per Case | 5 |
| Total Inserts Per Case | 50 |
| Used With | 3M Orbital and Random Orbital Sanders (SGV style) |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

