Description
Description
3M 7000028151 Description
3M Hookit Clean Sanding Pad backs up abrasive sheets on 3M orbital sanders with a medium-density red foam and 33-hole pattern that evacuates dust for longer abrasive life and better performance. Hook-and-loop attachment enables quick changes and reuse.
3M 7000028151 Includes
- (10) - 3M 7000028151 Hookit Clean Sanding Pad, 33 Holes - For Orbital and Random Orbital Sanders - Hook and Loop Attachment - 3' x 4' x 1/2' - 20435
3M 7000028151 Features
- Medium-density red foam for control and conformability
- 33-hole Clean Sanding pattern for efficient dust extraction
- Hook and loop attachment for quick pad changes
- Designed for 3 in x 4 in orbital and random orbital sanders
- 0.5 in thick pad helps extend abrasive life
- Compatible with central-vacuum and self-generating-vacuum sanders
3M 7000028151 Specifications
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Pad Size | 3 in x 4 in |
| Thickness | 0.5 in |
| Color | Red |
| Density | Medium |
| Number of Holes | 33 |
| Maximum Speed | 10000 mps |
| Net Weight | 0.09 lb |
| Product Type | Back-up Pad |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









