Description
Description
3M 7100188829 Description
Reusable fixed beam anchor designed to clamp onto variable width I beams and provide a secure tie off point for personal fall arrest systems. Compact corrosion resistant construction helps deliver durable performance on demanding job sites.
3M 7100188829 Includes
- (1) Fixed Beam Anchor
3M 7100188829 Features
- Fits variable width I beams
- Clamp attachment with built in tightening handle and detent style attachment
- Swiveling D ring tie off point
- Portable reusable design
- Corrosion resistant construction
- Compatible with personal fall arrest systems including self retracting lifelines
- Meets OSHA 1910.140 and OSHA 1926.502 requirements
- ANSI ASSP Z359.18 compliant
3M 7100188829 Specifications
| Brand | DBI-SALA |
| Product Type | Fixed Beam Anchor |
| Anchor Type | I-beam |
| Attachment Type | Clamp |
| Install Type | Reusable |
| Material | Zinc Plated Steel |
| Color | Silver |
| Weight Capacity | 310 lbs ANSI / 420 lbs OSHA |
| Specifications Met | OSHA 1910.140; OSHA 1926.502 |
| Product Weight | 5.2 lb |
| Fits Beam Flange Thickness Up To | 1 1/2 in |
| Fits Beam Flange Width | 2 1/2 in to 12 in |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

