Description
Description
3M 7100026182 Description
Scotch Fine Line Tape 215 is a highly conformable masking tape designed to produce sharp contrast and clean color separation when painting on highly contoured, complex, or irregular surfaces.
3M 7100026182 Includes
- (72) Scotch Fine Line Tape 215 Roll
3M 7100026182 Features
- Highly conformable tape for sharp color line separation
- Thin profile helps achieve crisp paint edges
- Adheres well to complex shapes, irregular, and highly contoured substrates
- Resists lifting around corners and in depressed areas
- Withstands temperatures up to 250 Degree F (121 Degree C) for up to 30 minutes
- Natural rubber pressure sensitive adhesive for high instant adhesion
- Polypropylene film backing provides a smooth surface for masking
- Recommended for paint masking applications such as automotive fascia and riveted surfaces
- Indoor use
3M 7100026182 Specifications
| Brand | Scotch |
| Product Type | Fine Line Masking Tape |
| Part Number | 215 |
| Color | Blue |
| Overall Width | 0.5 in |
| Overall Length | 60 yd |
| Thickness | 4.8 mil |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Maximum Operating Temperature | 250 Degree Fahrenheit |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Tensile Strength | 15 lb/in |
| Elongation at Break | 1150% |
| Shipping Weight | 14.27934072171452 lbs |
| Case Length | 10.78740157480315 in |
| Case Width | 10.78740157480315 in |
| Case Height | 10 in |
Toolup Part # :
852932
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



