Description
Description
3M 7000001161 Description
3M Scotch Fine Line Tape 218 is a high performance polypropylene film tape with a low profile and high adhesion for paint masking long straight lines and sweeping curves where a crisp paint line is required. It is commonly used as a layout tape for multi color and custom painted graphics and offers resistance to solvents and moisture.
3M 7000001161 Includes
- (36) 3M Scotch Fine Line Tape 218 Roll
3M 7000001161 Features
- High performance fine line paint masking tape for crisp edges
- Designed for long straight lines and smooth sweeping curves
- Polypropylene film backing with low profile for clean color separation
- High instant adhesion with rubber adhesive
- Resistant to most solvents and moisture
- Resists heat in bake cycles up to 250 Degree Fahrenheit for up to 30 minutes
- Repositionable and clean removal
- Single sided tape on a roll
3M 7000001161 Specifications
| Brand | Scotch |
| Part Number | 218 |
| Product Form | Roll |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Adhesive Type | Rubber |
| Color | Green |
| Overall Width | 1.0 in |
| Overall Length | 60.0 yd |
| Overall Thickness | 5.0 mil |
| Core Size | 3.0 in |
| Number of Adhesive Sides | Single sided |
| Maximum Operating Temperature | 250.0 Degree Fahrenheit |
| Elongation at Break | 720% |
| Tensile Strength | 13 lb per in |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Clean Removal | Yes |
| Surface Type | Glass, Metal, PVC, Painted Surface, Plastic, Rubber |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









