Description
Description
3M 7010295786 Description
3M Paint Masking Tape 231/231A is a premium, high performance crepe paper masking tape built for demanding aerospace and industrial painting. The rubber adhesive sticks instantly for reliable holding power, then removes cleanly to help deliver sharp paint lines and reduce cleanup time.
3M 7010295786 Includes
- (16) Paint Masking Tape Roll
3M 7010295786 Features
- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling
- Smooth mini crepe paper backing conforms around corners and irregular surfaces
- Clean removal from many surfaces after multi bake or high temperature bake cycles
- Solvent and moisture resistant backing helps minimize bleed through
- Strong backing tears easily yet resists slivering for one piece removal
- Controlled unwind helps dispense tape consistently
3M 7010295786 Specifications
| Product Number | 231/231A |
| Product Type | Paint masking tape |
| Backing Material | Crepe paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Color | Tan |
| Thickness | 7.6 mil |
| Overall Width | 3.25 in |
| Overall Length | 60 yd |
| Maximum Operating Temperature | 300 Degree Fahrenheit |
| Maximum Operating Temperature | 149 Degree Celsius |
| Tensile Strength | 28 lb/in |
| Elongation at Break | 10% |
| Rolls per Case | 16 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


