Description
Description
3M 7000124031 Description
3M High Performance Masking Tape 232 is capable of masking paint while removing cleanly. Its thick crepe paper backing contains a solvent resistant saturant that helps resist paint bleed against latex and oil based paints.
3M 7000124031 Includes
- (24) 3M High Performance Masking Tape 232 Rolls, Tan, 36 mm x 55 m, 6.3 mil
3M 7000124031 Features
- High performance masking tape for demanding paint masking applications
- Clean removal to help create sharp paint lines
- Thick crepe paper backing with solvent resistant saturant helps resist paint bleed
- Natural rubber adhesive provides instant adhesion and strong holding power
- Resists lifting, curling, and adhesive transfer during removal
- Conforms well around corners and over irregular surfaces
- Easy tear crepe backing supports tool free application
- One piece removal without slivering under normal operating conditions
- Meets ASTM D6123
3M 7000124031 Specifications
| Product Type | High Performance Masking Tape |
| 3M Product Number | 232 |
| Color | Tan |
| Overall Width | 36.0 mm |
| Overall Length | 55.0 m |
| Overall Thickness | 6.3 mil |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Core Size | 3.0 in |
| Maximum Operating Temperature | 250.0 Degree Fahrenheit |
| Specifications Met | ASTM D6123 |
| Product Length (in) | 11.496062992125983 |
| Product Width (in) | 11.259842519685039 |
| Product Height (in) | 9.37007874015748 |
| Product Weight (lbs) | 17.23353503499188 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.


