Description
Description
3M 7000048803 Description
Premium green crepe paper masking tape designed for automotive, marine, and paint repair masking. Conforms around curves and contours, resists paint bleed-through, and removes cleanly without adhesive transfer.
3M 7000048803 Includes
- (48) 3M Scotch Performance Green Masking Tape 233+, 12 mm x 55 m roll
3M 7000048803 Features
- Premium paper masking tape for collision repair, marine, and paint repair applications
- Highly conformable crepe paper backing for curves and contours
- Holds strong yet removes cleanly without adhesive transfer or residue
- Resists UV, moisture, chemicals, and waterborne/solvent-based paints
- Resists breaking, lifting, and edge curl
- Temperature resistant up to 250 Degree Fahrenheit (121 Degree Celsius) for up to 30 minutes
- Resists paint bleed-through and helps reduce paint blow-by
- Controlled unwind with backside treatment for consistent application
3M 7000048803 Specifications
| Brand | 3M |
| Sub-Brand | Scotch |
| 3M Product Number | 233+ |
| Part Number | 26332 |
| Product Type | Masking Tape |
| Color | Green |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Adhesive Color | Transparent |
| Overall Width | 12 mm |
| Overall Length | 55 m |
| Overall Thickness | 0.17 mm |
| Core Size | 2.94 in |
| UV Resistant | Yes |
| Clean Removal | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 121 Degree Celsius |
| Shelf Life | 24 Month |
| Case Quantity | 48 Rolls |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









