Description
Description
3M 7000048805 Description
3M Scotch Performance Green Masking Tape 233+ is a premium crepe paper masking tape for automotive and paint repair applications. It conforms to curves and contours, holds strongly to many surfaces, and removes cleanly with reduced residue and paint bleed-through.
3M 7000048805 Includes
- (12) 3M Scotch Performance Green Masking Tape 233+ Rolls
3M 7000048805 Features
- Premium automotive masking tape designed for performance and reliability
- Adheres well to plastic glass metal and rubber surfaces
- Resists UV moisture chemicals and waterborne and solvent based paints
- Conformable crepe paper backing helps wrap around curves and contours
- Clean removal with reduced slivering adhesive transfer and paint bleed through
- Backside release coating helps unwind smoothly and reduces wrinkling and paint blow by
- Temperature resistant up to 250 Degree F 121 Degree C for up to 30 minutes
- Rubber adhesive acid free
3M 7000048805 Specifications
| Brand | 3M Scotch |
| Product Number | 233+ |
| Part Number | 26340 |
| Color | Green |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Overall Width | 48.0 mm |
| Overall Length | 55.0 m |
| Overall Thickness | 0.17 mm |
| Tensile Strength | 23 lb/in |
| Elongation at Break | 14% |
| Maximum Operating Temperature | 121 Degree Celsius |
| UV Resistant | Yes |
| Clean Removal | Yes |
| Shelf Life | 24 Month |
| Core Size | 2.94 in |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









