Description
Description
3M 7000048943 Description
3M Scotch General Purpose Masking Tape 234 is a crepe paper backed masking tape with rubber adhesive designed for reliable indoor masking, labeling, holding, and surface protection. It dispenses with a controlled unwind, resists slivering, and removes cleanly; performs in paint bake operations up to 250 Degree Fahrenheit for up to 30 minutes.
3M 7000048943 Includes
- (36) 3M Scotch General Purpose Masking Tape 234 Roll
3M 7000048943 Features
- Strong crepe paper backing tears easily yet resists slivering for one piece removal
- Rubber adhesive provides instant adhesion and resists lifting or curling while removing cleanly
- Moderate conformability around corners and irregular surfaces
- Controlled unwind helps dispense evenly from the roll
- Performs in medium temperature paint bake operations up to 250 Degree Fahrenheit for 30 minutes
- Suitable for window and door manufacturing, general indoor use, labeling, holding, protecting, and bundling
3M 7000048943 Specifications
| Brand | 3M Scotch |
| Product Type | General Purpose Masking Tape |
| Product Number | 234 |
| Product Color | Tan |
| Color Family | Beige |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Adhesive Type | Rubber |
| Tape Width | 24 mm |
| Tape Width | 0.94 in |
| Tape Length | 55 m |
| Tape Length | 60.14 yd |
| Tape Thickness | 5.9 mil |
| Maximum Operating Temperature | 250 Degree Fahrenheit |
| Maximum Operating Temperature | 121 Degree Celsius |
| Tensile Strength | 27 lb/in |
| Elongation at Break | 10% |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

