Description
Description
3M 7000048945 Description
3M Scotch General Purpose Masking Tape 234 is a crepe paper backed masking tape with rubber adhesive designed for reliable indoor masking, holding, bundling, and general labeling. It provides instant adhesion with clean, easy removal and performs in paint bake operations up to 250 Degree Fahrenheit for up to 30 minutes.
3M 7000048945 Includes
- (12) Rolls of General Purpose Masking Tape 234, Tan, 72 mm x 55 m
3M 7000048945 Features
- Strong crepe paper backing tears easily for quick application
- Resists slivering for one piece removal
- Rubber adhesive provides instant adhesion
- Resists lifting and curling while still removing easily
- Conforms around corners and irregular surfaces
- Controlled unwind helps dispense evenly from the roll
- Suitable for indoor masking in general painting applications
- Performs in medium temperature paint bake operations up to 250 Degree Fahrenheit for 30 minutes
- Useful for holding, protecting, and bundling applications
- Bonds well to paper, metal, wood, and painted surfaces
- Manufactured without solvents for reduced environmental impact
3M 7000048945 Specifications
| Product Type | General purpose masking tape |
| Part Number | 234 |
| Color | Tan |
| Adhesive Type | Rubber |
| Backing Material | Crepe Paper |
| Indoor/Outdoor | Indoor |
| Width | 72 mm |
| Length | 55 m |
| Thickness | 5.9 mil |
| Maximum Operating Temperature | 250 Degree Fahrenheit |
| Tensile Strength | 27 lb/in |
| Elongation at Break | 10% |
| Case Quantity | 12 rolls |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

