Description
Description
3M 7000128221 Description
3M Speedglas 9100MP welding helmet assembly designed for welding and grinding tasks. This complete headtop includes a hard hat and SideWindows to enhance peripheral vision, plus a flip up assembly for grinding and prep work. Auto darkening filter is not included and the helmet is compatible with 3M Speedglas 9100 series filters.
3M 7000128221 Includes
- (1) 3M Speedglas 9100MP welding helmet assembly with hard hat and SideWindows (No ADF)
- (1) Face seal
- (1) Air duct assembly
- (1) Headband
- (1) Chrome front panel
3M 7000128221 Features
- Complete helmet assembly except auto darkening filter
- Flip up assembly for grinding and prep work
- SideWindows shade 5 side filters help increase peripheral vision
- Ergonomic adjustable head suspension for comfort and stability
- Compatible with 3M Speedglas 9100 series filters (V, X, XX)
- Meets ANSI Z89.1 2009 requirements for Type 1 Class G hard hats
- Meets ANSI Z87.1 2010
3M 7000128221 Specifications
| Brand | 3M Speedglas |
| Model | 9100MP |
| Product Number | 27-0099-35SW |
| ADF Included | No |
| Color | Black |
| Side Windows | Yes (Shade 5) |
| Standards | ANSI Z89.1 2009 Type 1 Class G; ANSI Z87.1 2010 |
| Product Length | 17.25 in |
| Product Width | 9.125984251968504 in |
| Product Height | 8.624803149606299 in |
| Shipping Weight | 2.3038306398319706 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



