Description
Description
3M 7100009701 Description
This interface disc pad is a medium density foam pad designed to add conformability between a Hookit backup pad and abrasive disc to help improve finishing results on curves, angles, and profiles. The multi hole design supports dust extraction when used with compatible Clean Sanding systems and random orbital sanders.
3M 7100009701 Includes
- (10) Interface Disc Pads
3M 7100009701 Features
- Medium density foam provides added surface conformability
- Designed for sanding curves, angles, contours, and profiles
- Hook and loop attachment for quick disc changeouts
- 31 hole pattern supports dust extraction in Clean Sanding applications
- Used between a Hookit backup pad and abrasive disc on random orbital sanders
- 0.5 in thick pad helps protect the work surface during fine finishing steps
3M 7100009701 Specifications
| Part Number | 28323 |
| Product Type | Interface Disc Pad |
| Abrasive Attachment Type | Hook and Loop |
| Overall Diameter | 5.0 in |
| Overall Thickness | 0.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.75 in |
| Number of Vacuum Holes | 31 |
| Color | Gray |
| Density Rating | Medium |
| Application | Finishing, Polishing, Surface Preparation |
| Equipment | Random Orbital Sanders |
| Shelf Life | 1825 days |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



