Description
Description
3M 7000028221 Description
The 3M Rubber Slotted Expander Wheel uses centrifugal force to grip abrasive belts during grinding and finishing. Designed for use on 3M Inline Sanders and 3M Match and Finish Tools with a wheel adapter kit, its soft rubber construction and radiused edges help produce a smooth stainless steel finish.
3M 7000028221 Includes
- (1) Rubber Slotted Expander Wheel
3M 7000028221 Features
- Uses centrifugal force to grip abrasive belts while grinding
- Compatible with 3M Inline Sanders and 3M Match and Finish Tools when used with a wheel adapter kit
- Soft 25 durometer rubber helps create a fine finish
- Radiused edges help reduce transition lines
- More consistent performance than pneumatic wheels
3M 7000028221 Specifications
| Product Type | Expander Wheel |
| Form Type | Slotted |
| Overall Diameter | 5.0 in |
| Wheel Width | 3-1/2 in |
| Center Hole Diameter | 0.62 in |
| Arbor Hole | 5/8 in |
| Maximum Speed | 3500 rpm |
| Product Color | Black |
| Density Rating | Soft |
| Attachment Type | Shaft |
| Material | Rubber |
| Net Weight | 2.71 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



