Description
Description
3M 7100112802 Description
3M Elite Central-Vacuum-Ready Random Orbital Sanders deliver professional, dust-free sanding performance and a swirl-free finish in high production environments where dust extraction is required.
3M 7100112802 Includes
- (1) Elite Central-Vacuum-Ready Random Orbital Sander (28505)
- (1) Hookit Clean Sanding Pad 20350
3M 7100112802 Features
- Central vacuum ready design supports dust extraction for a cleaner work area
- Pneumatic palm sander delivers continuous power for high production sanding
- Precision-balanced steel workings help reduce vibration for smoother operation
- Extended curved wrist rest helps reduce stress and improves leverage
- Recessed lever platform helps eliminate pinch and pressure points on the palm
- Rubber grip with gripping material helps provide control with less effort
- Durable lightweight aluminum housing with composite cover helps reduce cracked housings and downtime
- Internal muffler helps protect operator hearing and will not break off
- Thumb-controlled speed dial helps reduce inadvertent speed changes
- Dual action random orbit motion helps create a swirl-free finish ready for paint or varnish
3M 7100112802 Specifications
| Product Type | Random Orbital Sander |
| Power Source | Pneumatic |
| Vacuum Support | Yes |
| Vacuum Type | Central Vacuum |
| Tool Diameter | 3.0 in |
| Orbit Diameter | 0.09 in |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Airflow Rate | 17.0 scfm |
| Motor Power | 0.28 hp (209 W) |
| Net Weight | 2.85 lb |
| Overall Height | 5.25 in |
| Applications | Finishing, Grinding, Sanding |
| Pad Included | Hookit Clean Sanding Pad 20350 |
Toolup Part # :
852574
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

