Description
Description
3M 7100007376 Description
3M Elite Self Generated Vacuum Random Orbital Sander 28529 is a pneumatic sander designed for flat finishing and sealer sanding operations. It features self generated vacuum support, a precision balanced motor for reduced vibration, and ergonomic elements to improve comfort and control during extended use.
3M 7100007376 Includes
- (1) Elite Self Generated Vacuum Random Orbital Sander
3M 7100007376 Features
- Ideal for flat surface finishing and sealer sanding with access to tight corners
- Precision balanced motor and steel workings for high performance with less vibration
- Extended curved wrist support for improved leverage and reduced strain
- Rubber grip with 3M gripping material for improved control
- Recessed lever platform helps reduce pinch and pressure points
- Aluminum body with durable composite cover helps reduce cracked housings and downtime
- Internal muffler helps protect operator hearing
- Thumb controlled speed dial helps reduce inadvertent speed changes
- Self generated vacuum support for dust extraction
3M 7100007376 Specifications
| Brand | 3M |
| Product Type | Random Orbital Sander |
| Power Source | Pneumatic |
| Vacuum Support | Yes |
| Vacuum Type | Self generated Vacuum |
| Pad Size | 70 mm x 198 mm |
| Orbit Diameter | 0.13 in |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Length | 12.69 in |
| Overall Width | 6.81 in |
| Overall Height | 5.25 in |
| Net Weight | 2.53 lb |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



