Description
Description
3M 7100106790 Description
The 3M Cut-Off Wheel Tool is designed to deliver exceptional cutting action and optimize the performance of 3M Cut-Off Wheels sold separately. Upgrades enhance tool strength and durability, while maintenance and compatibility improvements make the tool easy to use and maintain.
3M 7100106790 Includes
- (1) 3M Cut-Off Wheel Tool 28771
3M 7100106790 Features
- Pneumatic cut off wheel tool designed for demanding metal cutting applications
- 1 HP motor helps handle cutting through sheet metal and oversized bolts
- Maximum speed 19000 RPM
- Fully machined steel motor housing for strength and durability
- Gripping material on the grip for secure hold and improved control
- 360 Degree rotatable repositionable safety guard for visibility
- Safety lever throttle helps prevent accidental starting
- Wrench flats and overhose interface for easier maintenance and accessory compatibility
3M 7100106790 Specifications
| Part Number | 28771 |
| Power Source | Pneumatic |
| Motor Power | 1 HP |
| Maximum Speed | 19000 rpm |
| Overall Diameter | 4 in |
| Air Inlet Thread | 3/8 in NPT |
| Thread Size | 3/8-24 EXT |
| Application | Cutting, Grinding |
| Product Type | Right Angle Grinder |
| Net Weight | 4.56 lb |
| Overall Length | 12.5 in |
| Overall Width | 7.44 in |
| Overall Height | 4.63 in |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

