Description
Description
3M 7100081911 Description
3M Finesse it Knit II Buffing Pads are made with wool fibers knit into a polyester fabric backing and pre washed to help minimize lint. The soft conformable surface is designed for applying Finesse it polishes to help remove finishing sand scratches oxidation and other paint surface defects. The Hookit attachment system helps hold the pad securely and enables quick change outs.
3M 7100081911 Includes
- (10) Buffing Pads
3M 7100081911 Features
- Wool knit construction on a polyester fabric backing and pre washed to reduce lint
- Conformable wool nap helps follow contours for consistent finishing
- Aggressive wool cutting action helps remove sand scratches oxidation and paint defects
- Hookit hook and loop attachment supports secure holding power and quick pad change outs
- Compatible with rotary buffers random orbital tools and variable speed polishers
- Designed for use with 3M Finesse it polishes for refining and finishing
3M 7100081911 Specifications
| Part Number | 28864 |
| Product Type | Knit II Buffing Pad |
| Material | Wool |
| Color | White |
| Attachment Type | Hook and Loop |
| Attachment System | Hookit |
| Overall Diameter | 7 in |
| Pile Height | 1/2 in |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Shape | Round |
| Number of Sides | 1 |
| Package Quantity | 10 pads per case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.



