Description
Description
3M 7100288228 Description
3M Xtract Net Disc 310W is an advanced series net sanding disc designed to balance dust extraction and abrasive performance. The net backing enables virtually dust free sanding, while 3M precision shaped grain helps deliver fast cutting and long disc life to improve productivity.
3M 7100288228 Includes
- (300) - 3M 7100288228 Xtract Net Disc 310W, 80+, 6 in x NH, Die 600Z
3M 7100288228 Features
- Net backing helps extract up to 99 percent of dust for a cleaner work environment
- Precision shaped grain technology delivers fast cutting and long disc life
- Hook and loop attachment for quick disc changes
- 6 inch disc with 600Z hole configuration for effective dust extraction
- Designed for use with a 3M Xtract back up pad and a random orbital sander with vacuum
3M 7100288228 Specifications
| 3M Product Number | 310W |
| Overall Diameter | 6.0 in |
| Grit | 80+ |
| Hole Configuration | 600Z |
| Backing Material | Net |
| Attachment Type | Hook and Loop |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Color | Blue |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Pack Quantity | 50 |
| Shipping Weight | 0.7590515687025335 lbs |
| Package Length | 6.141732283464567 in |
| Package Width | 6.141732283464567 in |
| Package Height | 2.9921259842519685 in |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.








