Description
Description
3M 7010306820 Description
High tack industrial box sealing tape designed for reliable sealing in damp, cold shipping and freezer storage conditions. Clear acrylic adhesive on polypropylene film backing helps deliver instant adhesion and a durable seal on corrugated fiberboard, including recycled corrugate.
3M 7010306820 Includes
- (36) Scotch High Tack Box Sealing Tape 311+ Roll, Clear, 48 mm x 100 m
3M 7010306820 Features
- Adheres securely on boxes containing up to 100 percent recycled corrugate
- All purpose sealing tape for palletized taping applications
- Provides a tight seal and holding power on boxes processed in temperatures down to 20 DegreeF minus 6.6 DegreeC
- High tack performance grade acrylic adhesive for a tight seal
- Instant stick helps keep boxes closed to speed up processing
- Non yellowing with high UV stability for use on white boxes
- Works well by hand, with dispensers, and in automated machine processes
3M 7010306820 Specifications
| Brand | Scotch |
| Product Number | 311+ |
| Product Type | Packaging Tape |
| Global Product Hierarchy | Box Sealing Tapes |
| Color | Transparent |
| Overall Width | 48.0 mm |
| Overall Length | 100.0 m |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive Acrylic |
| Backing Material | Polypropylene Film |
| Core Size | 3.0 in |
| Total Tape Thickness without Liner | 2.05 mil |
| Backing Thickness | 1.1 mil |
| Tensile Strength | 40.0 lb/in |
| Elongation at Break | 125% |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









