Description
Description
3M 7100110952 Description
The 3M File Belt Sander 33575 is a lightweight pneumatic file belt sander designed for automotive body repair, including spot weld removal, blending, finishing, and surface preparation in tight spaces. Its narrow profile and rotatable housing improve access and maneuverability for collision repair work.
3M 7100110952 Includes
- (1) 3M File Belt Sander 33575 (7100110952)
3M 7100110952 Features
- Lightweight narrow profile tool for automotive collision and body repair work
- Ideal for cutting, dressing, and refining spot welds in tight areas
- Powerful 0.65 HP (495 W) motor for demanding repair applications
- Rotatable housing helps access hard to reach areas and sharp contours
- Designed for use with 3M Cubitron II abrasive file belts
- Non vacuum pneumatic power tool
- Replaceable rubber contact wheel helps improve belt flexibility and life
3M 7100110952 Specifications
| Brand | 3M |
| Product Type | File Belt Sander |
| Application | Grinding; Paint Removal; Sanding; Surface Preparation |
| Power Source | Pneumatic |
| Maximum Speed | 17000 rpm |
| Motor Power | 0.65 HP (495 W) |
| Belt Length | 457 mm (18 in) |
| Voltage | 220 V |
| Vacuum Type | Non-vacuum |
| Overall Length | 15.15 in |
| Overall Width | 3.8 in |
| Overall Height | 2.87 in |
| Shipping Weight | 1.9689 lbs |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.









