Description
Description
3M 7100101973 Description
3M Cartridge Roll 341D is a small abrasive roll designed for sanding and finishing in hard to reach areas. The cloth backing frays as it wears to expose fresh aluminum oxide abrasive for fast cutting and long service life when used with a compatible mandrel.
3M 7100101973 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7100101973 Features
- Small cartridge roll size helps access tight and hard to reach areas
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive
- Aluminum oxide abrasive provides fast cut and long life
- Closed coat construction for consistent cutting action
- Heat resistant resin bond helps withstand high heat and pressure
- Designed to mount on a compatible cartridge roll mandrel sold separately
- Suitable for deburring finishing grinding and polishing applications
- Compatible with rotary tools such as die grinders and drill attachments
3M 7100101973 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| Product Number | 341D |
| Roll Form | Straight |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 60 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Brown |
| Overall Diameter | 0.5 in |
| Overall Length | 2 in |
| Center Hole Diameter | 0.1875 in |
| Attachment Type | Mandrel |
| Maximum Speed | 24000 rpm |
| Applications | Deburring Finishing Grinding Polishing |
| For Use On | Aluminum Carbon Steel Soft Metals Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
