Description
Description
3M 7100086099 Description
3M Cartridge Roll 341D is a small, straight aluminum oxide cartridge roll designed for sanding, deburring, grinding, and finishing in tight or hard to reach areas. The X weight cloth backing and heat resistant resin bond help deliver fast cutting and long service life on common metal substrates when used with a compatible mandrel.
3M 7100086099 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7100086099 Features
- Small size helps access tight, hard to reach areas for sanding and finishing
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive layers
- Heat resistant resin bond withstands high heat and pressure
- Closed coat aluminum oxide abrasive provides fast cut and long life
- Fits a compatible cartridge roll mandrel (sold separately) for use with die grinders or drills
3M 7100086099 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| 3M Product Number | 341D |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 60 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Roll Form | Straight |
| Color | Brown |
| Overall Diameter | 0.375 in |
| Overall Length | 1.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.125 in |
| Maximum Speed | 24000 rpm |
| Attachment Type | Mandrel |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| Case Quantity | 100 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

