Description
Description
3M 7100101698 Description
3M Cartridge Roll 341D provides easy access to small, hard to reach spaces for sanding and finishing. As the outermost abrasive layer wears down, the cloth backing frays to expose fresh abrasive layers for continued cutting action.
3M 7100101698 Includes
- (50) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7100101698 Features
- Small size helps sand and finish hard to reach spaces
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive
- Heat resistant resin bond withstands high heat and pressure
- Closed coat aluminum oxide abrasive provides fast cut and long life
- Fits a compatible cartridge roll mandrel (sold separately)
3M 7100101698 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| 3M Product Number | 341D |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 80 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Brown |
| Roll Form | Straight |
| Overall Diameter | 0.75 in |
| Overall Length | 1.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Maximum Speed | 16000 rpm |
| Attachment Type | Mandrel |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
