Description
Description
3M 7010362427 Description
3M Cartridge Roll 341D is a small abrasive roll designed for sanding and finishing in hard to reach areas. The cloth backing frays as it wears to expose fresh abrasive for continued cutting action, and the heat resistant resin bond helps withstand high heat and pressure.
3M 7010362427 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7010362427 Features
- Small size helps access tight and hard to reach areas
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive layers
- Heat resistant resin bond withstands high heat and pressure
- Aluminum oxide abrasive with closed coat construction provides fast cut and long life
- Designed to mount on a compatible cartridge roll mandrel sold separately
3M 7010362427 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| Product Number | 341D |
| Roll Form | Straight |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | P120 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Overall Diameter | 1 in |
| Overall Length | 2 in |
| Center Hole Diameter | 3/16 in |
| Attachment Type | Mandrel |
| Max RPM | 12000 rpm |
| Color | Brown |
| Applications | Deburring Finishing Grinding Polishing |
| Substrate | Aluminum Brass Bronze Carbon Steel Soft Metal Stainless Steel |
| Quantity per Case | 100 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
