Description
Description
3M 7100102003 Description
3M Cartridge Roll 341D is designed for sanding and finishing in small, hard to reach areas. The aluminum oxide, closed coat abrasive is resin bonded for heat and pressure resistance, and the cloth backing frays to expose fresh abrasive for continued cutting action.
3M 7100102003 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7100102003 Features
- Small size for sanding and finishing in hard to reach spaces
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive
- Heat resistant resin bond withstands high heat and pressure
- Aluminum oxide closed coat abrasive provides fast cut and long life
- Fits a compatible cartridge roll mandrel sold separately for use with rotary tools such as die grinders
- Straight roll form
- Maximum speed 24000 rpm
3M 7100102003 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| 3M Product Number | 341D |
| Grit | P180 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Coat Type | Closed Coat |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Roll Form | Straight |
| Overall Diameter | 0.5 in |
| Overall Length | 1.0 in |
| Center Hole Diameter | 0.125 in |
| Color | Brown |
| Attachment Type | Mandrel |
| Maximum Speed | 24000 rpm |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
| Quantity | 100 per Case |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
