Description
Description
3M 7010327575 Description
3M Cartridge Roll 341D is designed for sanding and finishing small, hard to reach areas. The aluminum oxide abrasive and resin bond deliver fast cutting performance and long life, while the cloth backing frays to expose fresh abrasive layers as it wears. Use with a compatible cartridge roll mandrel sold separately.
3M 7010327575 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7010327575 Features
- Small size helps access hard to reach spaces for sanding and finishing
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Closed coat aluminum oxide abrasive provides fast cut and long life
- Fits a compatible cartridge roll mandrel sold separately
3M 7010327575 Specifications
| Product Type | Cartridge Roll |
| Product Number | 341D |
| Roll Form | Full Tapered |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 60 |
| Coat Type | Closed Coat |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Color | Brown |
| Overall Diameter | 0.375 in |
| Overall Length | 1.0 in |
| Center Hole Diameter | 0.125 in |
| Attachment Type | Mandrel |
| Maximum Speed | 24000 rpm |
| Applications | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
| Case Quantity | 100 |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.

