Description
Description
3M 7010327470 Description
3M Cartridge Roll 341D provides access to small hard to reach spaces for sanding and finishing. The aluminum oxide abrasive with a heat resistant resin bond delivers fast cutting and long life, while the cloth backing frays to expose fresh abrasive layers as it wears.
3M 7010327470 Includes
- (100) 3M Cartridge Roll 341D
3M 7010327470 Features
- Small size helps access tight hard to reach areas
- Cloth backing supports heavy sanding and frays to expose fresh abrasive
- Heat resistant resin bond withstands high heat and pressure
- Closed coat aluminum oxide abrasive provides fast cut and long life
- Designed for use with a compatible cartridge roll mandrel sold separately
3M 7010327470 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| 3M Product Series | 341D |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grit | 40 |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Overall Diameter | 0.75 in |
| Overall Length | 2 in |
| Center Hole Diameter | 0.25 in |
| Maximum Speed | 16000 rpm |
| Color | Brown |
| Roll Form | Straight |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
