Description
Description
3M 7100101883 Description
3M Cartridge Roll 341D provides easy access to small, hard to reach spaces for sanding and finishing. As the outermost abrasive layer wears down, the cloth backing frays to expose fresh abrasive layers for continued cutting action.
3M 7100101883 Includes
- (100) Cartridge Roll 341D
3M 7100101883 Features
- Small size is ideal for sanding and finishing hard to reach spaces
- Cloth backing supports heavy sanding yet frays to expose fresh abrasive
- Resin bond withstands high heat and pressure
- Aluminum oxide abrasive in a closed coat layer provides fast cut and long life
- Rolls attach to a compatible cartridge roll mandrel sold separately
3M 7100101883 Specifications
| Product Form | Cartridge Roll |
| Product Number | 341D |
| Grit | 60 |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Backing Material | Cloth |
| Backing Weight | X Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Color | Brown |
| Overall Diameter | 1.0 in |
| Overall Length | 1.5 in |
| Center Hole Diameter | 0.1875 in |
| Roll Form | Straight |
| Attachment Type | Mandrel |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Polishing |
| For Use On | Aluminum, Carbon Steel, Soft Metals, Stainless Steel |
WARNING: This product can expose you to chemicals, which are known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. www.p65warnings.ca.gov
Payment & Security
Payment methods
Your payment information is processed securely. We do not store credit card details nor have access to your credit card information.
